Осмислення теми культурної інакшості та інклюзії у збірці текстів українських інтелектуалів (українською мовою, шрифтом Брайля та в аудіоформаті), в академічних і публічних дискусіях.
Рівень розвитку суспільства корелює з рівнем толерантності, а отже з межами кола культурних традицій та індивідуальних особливостей, які вважаються суспільно прийнятними. Це актуальна проблема для України, де широко представлені соціальні групи, що порушують межі усереднених локальних уявлень про «нормальне». Приблизно 20% населення становлять етнічні, а третину – релігійні меншини. Три мільйони українців мають статус інваліда; 300 тисяч позбавлені можливості бачити, а 50 тисяч – чути або розмовляти. Понад півтора мільйони осіб мають діагностовані психічні розлади, зростає чисельність ґендерних і сексуальних меншин. Перелік «інакших» соціальних груп можна продовжувати. Усі вони є соціально вразливими й певною мірою зазнають дискримінації.
У сучасній Україні, яка перебуває у сфері впливу російського імперського наративу, ситуацію обтяжує успадковане ставлення до інакшого як чужого, ба більше, ворожого, що має бути «виправлене» чи знищене. Як варіант, інакше замовчується, ігнорується, витискається на марґінес суспільної свідомості.
Ситуація потребує комплексного дослідження проблеми інакшості та розгортання відповідного суспільного діалогу в академічному, публічному, медійному та літературному дискурсах. Це, своєю чергою, є важливим етапом впровадження змін на законодавчому, освітньому, інфраструктурному рівнях.
Виходячи зі сказаного, в межах даного проекту ми намагаємося вивільнитися з дискурсу бінарних опозицій та наблизитись до дискурсу паралельних норм, а отже, ставимося до Іншого саме як до Інакшого, унікального, відкидаючи способи його інтерпретації як чужого, ворожого чи викривленого свого.
Мета проекту — актуалізація філософського та міждисциплінарного дискурсу щодо феномену інакшості, а також сприяння усталенню парадигми інакшості як іншості, унікальності, розмаїття замість парадигм іншості як чужості, ворожості, марґінальності або «викривленого свого», що досі домінують в Україні.
Для цього буде здійснено комплексне дослідження та публічне висвітлення теми культурної інакшості, а також підвищення соціальної видимості та інклюзії «інакших» соціальних груп – релігійних, етнічних, ґендерних, сексуальних меншин, людей з інвалідністю тощо – через видання та розповсюдження тематичної збірки текстів знаних вітчизняних інтелектуалів (українською мовою, шрифтом Брайля та у форматі аудіокниги), а також проведення відповідних академічних, культурних та просвітницьких заходів.
Втілюючи проект «Інакший досвід», ми прагнемо досягти таких суспільно значущихрезультатів:сприяти концептуалізації та леґітимації проблеми інакшості, оприявненню і виведенню з культурної тіні марґіналізованих суспільних груп та інакших способів буття;
Своєю чергою, ці результати сприятимуть включенню «інакших» людей у суспільну і культурну діяльність, подоланню їхньої дискримінації, відчуження, марґіналізації та стигматизації.
Загальну організацію проекту, координацію академічного етапу та роботу з авторами здійснює ГО «Молодіжний гуманітарний центр», що має двадцятирічний досвід роботи в галузі видання інтелектуальної літератури та реалізації академічних і соціальних проектів. Члени команди проекту проекту неодноразово порушували дотичні питання у наукових та популярних публікаціях (див бібліографічний список нижче).
Партнери проекту:
Заходи академічного етапу проекту відбуваються на базі та за підтримки провідної української установи у галузі філософії – Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України.
Медіапідтримку академічної частини проекту забезпечує провідний український науковий журнал у галузі філософії – науково-теоретичний часопис «Філософська думка».
Адаптацію і видання збірки шрифтом Брайля, підготовку аудіокниги та розповсюдження їх серед незрячих людей та зацікавлених організацій здійснює БО «Фонд родини Нечитайло», який системно працює в цій царині (протягом останніх трьох років видано понад сорок творів загальним накладом 3190 примірників), а також підтримує ініціативи створення аудіокниг.
Травень-липень 2019. Проведення міждисциплінарного круглого столу «Інакший досвід», публікація матеріалів у спецвипуску наукового часопису «Філософська думка». Результат: обговорення теми в колі майбутніх авторів, визначення структури збірки, порушення академічного діалогу щодо проблеми інакшості. .
Березень 2020. Видання збірки «Інакший досвід»: 1) українською мовою (наклад 1000 примірників), 2) шрифтом Брайля та в універсальному дизайні (Брайль + плоский шрифт, 4-томне видання, наклад 50 примірників) та 3) у форматі аудіокниги.
Травень-вересень 2020. Презентація збірки на Книжковому Арсеналі, Львівському форумі видавців і у форматі публічних дискусій у Києві, Одесі, Харкові. Поширення виданої літератури по книгарнях, бібліотеках та релевантних організаціях. Результат: інформування цільових аудиторій та залучення їх до діалогу.
Протягом усього часу реалізації проекту: висвітлення перебігу реалізації проекту в медіа, на сайтах організацій-партнерів та в соцмережах.