Національний портал української філософії: база даних організацій, періодичних видань та фахівців, репозитарій академічних текстів.
Останнім часом в Україні відбувається активне впровадження наукометричних методів за західним зразком, що, поміж іншим, вимагає від українських вчених публікацій в періодичних виданнях, що входять до міжнародних наукометричних баз даних. Водночас на різних рівнях дедалі активніше постає питання про необхідність створення національного репозитарію академічних текстів.
Проте, враховуючи специфіку гуманітарних досліджень та публікації їхніх результатів, яка є предметом численних дискусій, доцільно доповнити цю роботу створенням окремого національного ресурсу у галузі філософії за зразком таких проектів, як міжнародний індекс академічної філософської інформації PhilPapers.
Першу версію такого порталу за назвою «Філософія в Україні» було створено 2006 року Українським філософським фондом за грантової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Від 2012 року розробку та впровадження аналогічного проекту за назвою «Україна філософська» здійснювала ГО «Асоціація філософів і релігієзнавців». З червня 2015 року розробку порталу «Україна філософська» було продовжено в межах Громадської ініціативи «Ребрендинґ філософії».
26 жовтня 2015 року на домені philosophy.ua, що належить Українському філософському фонду, було запущено пілотну версію оновленого порталу, який успадкував загальну концепцію та змістовне наповнення порталу «Філософія в Україні» з використанням технічної бази та алгоритмів порталу «Україна філософська». Зокрема, це забезпечило можливість додання та редагування інформації самими учасниками фахової спільноти.
Після завершення 12 жовтня 2016 року Ініціативи «Ребрендинґ філософії» подальшу роботу над порталом продовжила ГО «Молодіжний гуманітарний центр», яка успадкувала всі проекти Ініціативи. Нині проект діє за назвою «Філософія в Україні» за адресою http://philosophy.ua.
Впровадження національної база даних галузевих інституцій і підрозділів, інших суміжних організацій і об’єднань, фахових періодичних видань, фахівців, тематичних заходів, а також індекс академічних публікацій та перекладів, з можливістю оновлення інформації самими суб’єктами фахової спільноти, із забезпеченням статистичних, пошукових та аналітичних інструментів, а у перспективі – наукометричних інструментів для аналізу вітчизняних кириличних наукових публікацій у галузі гуманітаристики.
Портал «Ukrainian Index of Philosophy» надає можливості збереження, систематизації та кількісного аналізу даних про такі інформаційні сутності:
2016 року портал номіновано на Національну премію у галузі філософії за номінацією «Премія Юрія Прилюка за найкращий редакційно-видавничий проект у галузі філософії».
20 листопада 2015 року проект було вперше представлено фаховій спільноті на розширеному засіданні кафедри історії філософії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а 23 грудня 2015 року – в Інституті філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України на першому робочому семінарі учасників проекту, де було визначено загальну стратегію його реалізації. Відтоді й до сьогодні висвітлення перебігу реалізації проекту відбувається на наукових конференціях та у публікаціях в наукових періодичних виданнях і популярних медіа, перелік яких доступний на сторінці проекту на сайті ГО «Молодіжний гуманітарний центр».
Архітектура порталу передбачає майже необмежені можливості розвитку, масштабування та реплікації. Так, на базі порталу створено розширену електронну версію провідного українського фахового журналу у галузі філософії – науково-теоретичного часопису «Філософська думка», а також національний реєстр академічних гуманітарних перекладів «Translatio Humanitatis».
В межах підготовки до Конкурсу Премій з філософії (2016) потужності порталу було використано для реєстрації учасників та конкурсних робіт, відображення поточних результатів та обговорення номінантів. Це дозволило не лише швидко розгорнути досить потужний інтернет-ресурс, не дублюючи наявної інформації, а й автоматично поповнити основну базу даних порталу «Філософія в Україні» за рахунок конкурсних робіт та особистих сторінок учасників.
Базу даних порталу використано в «Індексі публічності» представників академічної філософії, розробку якого наразі здійснює Молодіжний гуманітарний центр.
Перелік дочірніх проектів може бути продовжено. Крім того, програмне забезпечення порталу забезпечує можливість реплікації для швидкого розгортання аналогічних проектів для інших дисциплінарних галузей, розбудови сайтів наукових періодичних видань тощо.
Слід визнати, що станом на сьогодні нам не вдалося осягнути навіть десятої долі цільової авдиторії, ба більше, встановити традицію його наповнення самими науковцями.
В умовах вкрай обмеженого фінансування української гуманітаристики і науки загалом, це можливо лише за умов підтримки з боку самих науковців. Тому ми запрошуємо до співпраці комунікабельних і амбітних фахівців, які стануть координаторами порталу та зможуть встановити контакти з редколегіями фахових періодичних видань, видавництвами академічної та інтелектуальної літератури, керівниками кафедр, факультетів, фахових спільнот та інших організацій у галузі академічної гуманітаристики та надалі контролювати цей процес таким чином, щоб забезпечити повноту та своєчасне оновлення її даних.