Звіт було представлено на VII з’їзді Українського філософського фонду, що відбувся 12 жовтня 2016 року в Інституті філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України.
Ініціативу «Ребрендинг філософії» було вперше представлено 19 червня 2015 року на однойменному круглому столі, що було проведено в Інституті філософії НАН України ім. Г.С. Сковороди (див. «Заходи»), як відгук на низку сумнозвісних законодавчих актів та нововведень у галузі науки і освіти кінця 2014 року, що поставили під питання існування філософії як навчальної дисципліни у вітчизняному освітньому ландшафті. Від самого початку метою Ініціативи було переосмислення місця філософії у системі формальної та неформальної освіти, але протягом року коло завдань суттєво розширилося. Сьогодні «Ребрендинґ філософії» - це стратегічна програма сприяння розвитку української гуманітаристики як галузі академічних досліджень та освітнього напрямку, що здійснюється по трьох векторах:
В першій частині звіту акцентовано увагу на одному з векторів діяльності «Філософія в інформаційному просторі», пов’язаному з забезпеченням інформаційної інфраструктури, необхідної для функціонування фахової спільноти. Для реалізації цього завдання поновлено роботу порталу «Філософія в Україні», першу версію якого було створено Громадською організацією «Український філософський фонд» в 2006 році за грантової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». З кінця 2012 року аналогічні розробки здійснювала Громадська організація «Асоціація філософів і релігієзнавців». Розробку нової версії порталу, що об’єднала напрацювання обох прототипів, було розпочато у червні 2015 року.
Фундаментом нинішньої версії порталу є реєстр Ukrainian Index of Philosophy - загальнонаціональна база даних галузевих інституцій і підрозділів, інших суміжних організацій і об’єднань, наукових рад із захисту дисертацій, фахових періодичних видань, фахівців, тематичних заходів, а також індекс академічних публікацій та перекладів, з можливістю оновлення інформації самими суб’єктами фахової спільноти, із забезпеченням статистичних, пошукових та аналітичних інструментів, а у перспективі – інструментів кількісного та якісного аналізу вітчизняних кириличних наукових публікацій у галузі гуманітаристики.
Стратегічна мета: широкомасштабне залучення представників галузевої спільноти та налагодження процесів акумуляції та своєчасного оновлення даних про організації, фахівців, періодичні видання, фахові публікації та наукові події таким чином, щоб забезпечити автономне існування системи, повноту та своєчасне оновлення її даних силами кожного з суб'єктів галузевої фахової спільноти, а також вихід платформи на рівень визнаного загальнонаціонального рейтингу організацій, фахівців, періодичних видань та фахових публікацій, а також національного індексу цитувань.
Разом програмне забезпечення та інформаційне наповнення реєстру «Ukrainian Index of Philosophy» забезпечують універсальне ядро для швидкого розгортання різноманітних галузевих проектів, які використовують одну й ту ж саму базу даних та програмні ресурси. Наразі запущено та представлено фаховій спільноті такі підпроекти.
Метою порталу Translatio Philosophica є систематизація корпусу україномовних перекладів філософських текстів та усталення галузевої термінології шляхом створення реєстрів перекладених текстів та термінологічних дискусій, об’єднаних у єдиний інформаційний простір через наскрізний лексикон термінів та персоналій, що містить посилання на відповідні термінологічні та перекладацькі дискусії, а також варіанти перекладу філософських термінів, що були визнані авторитетними фахівцями в ході цих дискусій.
Стратегічна мета: створення єдиного загальновживаного «канону» філософського перекладу та інтерпретації основних термінів та загальних академічних стандартів в цій галузі для використання читачами, дослідниками та перекладачами іншомовної філософської літератури, а також авторами публікацій на суміжні теми.
Окрім зазначених підпроектів, що вже стабільно працюють, на тих чи інших етапах реалізації перебуває чимало інших. Серед таких задумів – підпроект Index of Scientific Publicity, що передбачає використання даних та інструментів порталу для аналізу активності науковців у публічному просторі: публікацій у соціально-політичних медіа, виступів на радіо і телебаченні, проведення публічних лекцій тощо. Аналіз такої активності набуває актуальності сьогодні, в умовах так званої медіатизації філософії та ширше, науки, яка набуває популярності на рівні пересічних слухачів та все більше переміщується з університетських авдиторій в різноманітні простори неформальної освіти та дозвілля. Залучення до такої сфери «масової філософії» професіоналів своєрідним «щепленням» проти її заповнення псевдофілософськими та псевдонауковими інформаційними потоками, що вже розуміють керівники окремих інституцій, які вимагають від співробітників звітів про публікації у мас-медіа. В таких умовах «індекс публічності», розгорнутий засобами порталу «Ukrainian Index of Philosophy» має всі засади для того, щоб стати рівноправним наукометричним показником поряд із звичним індексом цитувань.
Наприкінці 2015 року концепцію та технічні можливості порталу Ukrainian Index of Philosophy було суттєво розширено. Відтепер йдеться не просто про створення одиничного порталу (нехай і досить глобального), але про розробку відкритого програмного забезпечення за робочою назвою iPhil, що дозволяє швидко створювати індивідуальні сайти фахових періодичних видань та інтегрувати їх із єдиною базою даних Ukrainian Index of Philosophy за зразком популярних движків як Open Journal System (OJS). Такий движок дозволить створювати сайти періодичних видань, які не лише відповідатимуть стандартам міжнародних баз даних на кшталт Scopus’у, але й інтегруватимуться із національною базою даних – Philosophy.ua. Першим зразком роботи цього алгоритму став сайт часопису «Філософська думка» (http://journal.philosophy.ua), який створений виключно засобами движка iPhil та має сінхронізований розділ на порталі «Ukrainian Index of Philosophy». Наразі актуальним розміщення на сайті номерів часопису, що існують в електронній формі, а також оцифрування та розміщення більш давніх номерів.
В межах підготовки до Конкурсу Премій з філософії, який наразі наближається до завершення, раціональним рішенням стало використання потужностей порталу для подання заяв від учасників, відображення поточних результатів та обговорення номінантів. Для цього на порталі створено окремий розділ, що використовує ту ж саму єдину базу даних фахівців та публікацій, що й інші підпроекти порталу. Це дозволило не лише швидко розгорнути досить потужний інтернет-ресурс, не дублюючи інформацію, але й автоматично поповнити основну базу даних Ukrainian Index of Philosophy. При цьому не лише було створено сторінки фахівців та публікацій, яких доті не було на порталі, але й поповнено сторінки-резюме фахівців та організацій, адже факт участі в Конкурсі автоматично відображено на відповідних сторінках – так само, як і будь-які інші види активності.
Метою проекту Croudpublishing Philosophica є створення на базі Національного порталу української філософії «Philosophy.ua» платформи спільнодруку гуманітарної академічної літератури для створення можливостей видання та перевидання невеликими тиражами академічних робіт українських науковців і перекладів іншомовних робіт за кошти замовників книжок. В нинішніх умовах така видавнича модель може стати найбільш прийнятною і для видання та перевидання академічної літератури та, без перебільшення, єдиним шансом для багатьох важливих робіт зустріти свого читача та потрапити на полиці бібліотек та книгарень. В Україні у сфері гуманітаристики найбільш технічно простим рішенням може стати створення функціоналу спільнодруку на порталі України «Philosophy.ua», що вже містить бази даних публікацій вітчизняних авторів.
Також серед запланованих проектів – створення відкритої рецензованої інтернет-енциклопедії філософських термінів та персоналій за зразком таких провідних світових проектів як Stanford Encyclopedia of Philosophy (SEP) чи Internet Encyclopedia of Philosophy (IEP). Розбудова такої енциклопедії саме на базі національного реєстру академічної інформації, яким є портал Philosophy.ua, відкриває додаткові можливості, зокрема, пов’язування енциклопедичних статей з профілями їх авторів та автоматичне включення їх у перелік публікацій конкретного автора; пов’язування статей із публікаціями, на які посилається автор; врахування цих показників під час розрахунку кількості цитувань і так далі. Інтеграція з іншим проектом – порталом Translatio Philosophica дозволяє перетворити Енциклопедію на площадку обговорення україномовних перекладів філософської термінології шляхом пов’язування термінів із сторінками відповідних термінологічних дискусій, які обов’язково фіксуються на цьому порталі. Це сприятиме створенню єдиного загальновживаного «канону» філософського перекладу та інтерпретації основних філософських термінів.
Слід зазначити, що наведені вище підпроекти – лише перші приклади спеціалізованих ресурсів, що можуть бути розгорнуті на базі порталу Philosophy.ua. В цілому ж кількість варіантів прикладного застосування програмних та інформаційних ресурсів порталу обмежена хіба що фантазією самих учасників фахової спільноти.
Крім цього передбачено можливості мультиплікації порталу, який за умов незначних доробок може бути адаптований для інших галузей академічної науки. Особливий інтерес являє створення аналогічних порталів для інших сфер гуманітаристики із подальшим об’єднанням їх в єдиний реєстр наукової інформації із збереженням автономності кожного з галузевих порталів.
Теоретична апробація проектів Ініціативи відбувається з середини 2015 року у форматі спеціальних заходів в Інституті філософії імені Г.С. Сковороди НАН України (див. «Заходи»), на наукових конференціях, у фахових та популярних публікаціях, у циклі експертних інтерв’ю з авторитетними представниками фахової спільноти, у повідомленнях на партнерських порталах «Освітня політика» та «Освітні тренди», а також в інших медіа (Див. Публікації в межах Ініціативи).
Проведення та публікація циклу експертних інтерв’ю з українськими фахівцями у галузі середньої та університетської освіти (державної та позадержавної), науковцями, представниками органів влади, громадських організацій, з метою визначення статусу, місця та перспектив модернізації гуманітарної, насамперед, філософської складової, в сучасній українській освіті. Тексти інтерв'ю публікуються на порталі «Освітня політика: портал громадських експертів» та акумулюються у бібліотеці сайту «Філософія в Україні». Після завершення циклу інтерв’ю планується створення підсумкового аналітичного звіту, який буде опубліковано у партнерських медіа та на інших інформаційних площадках. Наразі проведено та опубліковано 5 інтерв’ю за участі експертів: Сергій Пролеєв (д. філос. наук, провідний науковий співробітник Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України, проф. НаУКМА и КНУ, президент Українського філософського фонду, головний редактор часопису «Філософська думка»), Вахтанґ Кебуладзе (д. філос. наук, проф. КНУ), Олексій Панич (д. філос. наук, провідний науковий співробітник НВО «Дух і літера»), Олег Хома (д. філос. наук, зав. кафедри філософії та гуманітарних наук ВНТУ, головний редактор часопису «Sententiae»), Людмила Филипович (д. філос. наук, зав. відділу історії релігії та практичного релігієзнавства Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, віце-президент Української асоціації релігієзнавців.
Метою дослідження є фіксація та осмислення суспільних уявлень про філософію та її місце у системі освіти. Пілотний етап, до участі в якому було залучено близько 100 пересічних громадян (через популярні інтернет-ресурси) та близько 100 представників академічної філософії та сфери вищої освіти від студентів до науковців та викладачів (через тематичні інтернет-ресурси та Facebook-групи). Попередні результати було оприлюднено на круглому столі «Ребрендинґ філософії: від університету до ліцею». Планується проведення другого етапу із залученням різних категорій респондентів з різних міст та публікацією результатів у фахових та популярних виданнях.
Проекти Ініціативи представлено у 1 статті у фаховому виданні (часопис «Філософська думка») та на 7 наукових конференціях в університетах Києва та інших міст України. Крім цього аналітичні звіти про окремі етапи та результати реалізації проектів Ініціативи представлено в аналітичних звітах у тематичних медіа, насамперед, на партнерських порталах «Освітня політика: портал громадських експертів» та «Освітні тренди».
Крім цього поточне висвітлення ходу реалізації проектів Ініціативи відбувається у інших тематичних медіа, зокрема, «Вища школа», «Педагогічна преса», «Релігія в Україні», «Київ 1», «В Києві», «Освітній портал Львівщини», «Пан Бібліотекар», на радіо і телебаченні (телеканал «Громадське телебачення», радіо «Воскресіння») тощо
Обговорення проектів Ініціативи регулярно проводяться у соціальних мережах, зокрема, на Facebook-сторінці проекту, у партнерській спільноті «Філософія в Україні», що є найбільшою фаховою Facebook-спільнотою в Україні, та інших ресурсах суміжної тематики. Найважливіші публікації дублюються у відповідному розділі на сайті Ініціативи.
Звіт про перші шість місяців реалізації Ініціативи представлено у шостому числі часопису «Філософська думка» за 2015 рік.
Розроблено та впроваджено, без перебільшення, унікальний та найбільш потужний український інтернет-ресурс для систематизації галузевої академічної інформації з майже необмеженим потенціалом для нарощування функціоналу. За перші півроку роботи було створено інформаційну платформу з усіма необхідними для вирішення поставлених завдань технічними можливостями, запущено та налагоджено пілотну версію порталу, проведено інформування фахової спільноти про можливості платформи. Наразі на порталі створено близько 200 персональних сторінок фахівців, близько 70 сторінок галузевих інституцій та періодичних видань, а також завантажено дані майже 150 публікацій, що дозволило зробити висновки про його працездатність та наявність інтересу серед представників фахової спільноти.
Підготовано повний пакет інформації про Ініціативу та її проекти від офіційних інформаційних листів та договорів про співпрацю до презентаційних та рекламних матеріалів як-то листівки, плакати та інтернет-банери.
Партнерами тих чи інших проектів Ініціативи є близько 20 академічних та освітніх установ, насамперед, Український філософський фонд, низка філософських факультетів і кафедр університетів України (кафедра теоретичної і практичної філософії Київського національного університету імені Тараса Шевченка **), Київська Мала академія наук учнівської молоді, Центр філософської текстології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Науково-видавниче об’єднання «Дух і Літера», портал «Філософія і релігієзнавство» та інші.
Медіапідтримку забезпечують науково-теоретичний часопис «Філософська думка», портали «Освітня політика» та «Освітні тренди», а також центральні українські спеціалізовані інтернет-спільноти як то «Філософія в Україні», «Філософський переклад» та інші.
Готовність долучитися до реалізації тих чи інших проектів Ініціативи на волонтерських засадах висловили готовність більш, ніж 20 молодих науковців, викладачів, аспірантів та магістрантів з різних університетів України.
Сьогодні проекти Ініціативи відомі, без перебільшення, більшій частині представників академічної філософської спільноти, чимало яких підтримує Ініціативу в тій чи іншій формі.
Попри поки що незначний обсяг інформації, що розміщено на сайті, сьогодні посилання на нього входить в топ-5 результатів пошукової системи Google за запитами «філософія», «філософія в Україні», «філософський переклад», «філософська освіта», «філософія в освіті», «філософський ліцей», «дисертації філософія», а також в топ-10 за запитом окремих філософських інституцій та видавничих проектів сторінки яких представлено на сайті Philosophy.ua: «Європейський словник філософій», «Казимир Твардовський. Вибрані праці», «Інокентій Ґізель. Вибрані твори» тощо.
Здобув поширення навіть сам термін «ребрендинґ філософії», який протягом року з’являвся в різних контекстах навіть на сторінках провідних академічних інституцій та періодичних видань.
Таким чином, наразі Ініціатива «Ребрендинґ філософії» акумулює потужні технічні, інформаційні, людські та соціальні ресурси, які можуть стати на користь у справах як розвитку вітчизняної академічної філософії, так і виводу її на гідне місце в освіті та суспільному бутті. Утім, для того, щоб цей потенціал міг бути реалізованим, необхідні потужні людськи ресурси.
Наведені факти дають підставу резюмувати, що проекти Ініціативи «Ребрендинґ філософії» починають посідати помітне місце у філософському ландшафті України, охоплюючи найбільш значущі сфери буття філософії у суспільстві. Більш того, можна стверджувати, що такі проекти загальнонаціонального рівня є необхідними для будь-якої країни і є життєво необхідними в сучасній Україні, де, з одного боку, внаслідок подій останніх років формування світоглядних настанов, релевантних сучасному стану справ та стратегічним завданням держави, стає життєво необхідним, а з іншого відбувається фактичне «знищення» гуманітаристики, зокрема, філософії, на державному рівні.
Утім, реалізація цього потенціалу неможлива без долучення до проектів Ініціативи зацікавлених фахівців з різних міст. Тому ми запрошуємо науковців, освітян, представників державної влади та громадськості, а також наукові, освітні та культурні установи, державні установи, громадські організації та медіа долучитися до реалізації ініціативи «Ребрендинг філософії», ставши учасником робочої групи обраного напрямку (для окремих фахівців) або партнером ініціативи (для організацій). Детальні інструкції доступні на сайті Ініціативи.
Водночас зростання масштабів діяльності та ускладнення організаційної структури Ініціативи зумовили необхідність переходу на новий рівень розвитку, першим кроком до чого стало створення юридичної особи. При цьому діяльність в межах Ініціативи «Ребрендинґ філософії», можна вважати завершеною: ребрендинґ не має тривати довіку: короткочасний етап пошуку нових парадигм, векторів розвитку, завдань та методів дії має поступитися місцем тривалому періоду стабільної планомірної роботи.